Przychodnia Barwinek - Kielce
2024-02-28 20:15:22
Przebodźcowanie - jak wpływa na nasz mózg i zdrowie?

Jesteśmy stale wystawiani na intensywne bodźce, które generują wysoki poziom dopaminy, utrzymując go. Pośpiech, stres, komunikatory, hałas, ekrany, wielozadaniowość sprawiają, że trudno nam skoncentrować się na jednej czynności, ponieważ albo szybko nas nudzi, albo jest przerywana przez sygnał o kolenej ważnej czynności. Jesteśmy non stop czujni na dźwięki pochodzące z naszych telefonów, których źródło natychmiast chcemy sprawdzić i zareagować.

Jak ten wir wydarzeń wpływa na nas mózg?

Dopamina, która pobudza nas do działania, staje się coraz bardziej potrzebna im więcej jej dostarczamy. Układ związany z dopaminą jest przestymulowany, co sprawia, że stajemy się mniej wrażliwi na jej działanie (czy nie przypomina to stanu uzależnienia?). Wóczas ciężko jest nam osiągnąć poziom dopaminy, który nas usatysfakcjonuje, dlatego ciągle poszukujemy jeszcze silniejszych bodźców. Zaburzona równowaga między dopaminą a serotoniną, innym neuroprzekaźnikiem, powoduje, że nie doświadczamy uczucia spełnienia w trakcie funkcjonowania w tym chaosie bodźców. Dopamina blokuje działanie serotoniny, co zmusza nas do podnoszenia tempa działań. Koło się zamyka...

W rezultacie dochodzi do wzrostu poziomu kortyzolu oraz uczucia przemęczenia, przeciążenia i stresu. Nadmiar kortyzolu może prowadzić do różnych zaburzeń, od problemów z płodnością, przez problemy hormonalne, trawienne, oddechowe, aż po problemy z układem krążenia.
 
Jakie negatywne skutki przynosi wysoki poziom dopaminy i kortyzolu?

- Ciągłe wystawienie się na bodźce prowadzi do wzrostu poziomu stresu, zwłaszcza jeśli nie mamy możliwości odpoczynku ani odprężenia.
- Wysoki poziom stresu negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne. 
- Przebodźcowanie utrudnia skupienie uwagi i utrzymanie koncentracji na zadaniach.
- Nadmiar bodźców prowadzi do nadmiernego zmęczenia i wypalenia zawodowego, szczególnie jeśli nie przeznaczamy wystarczającej ilości czasu na odpoczynek i regenerację. To z kolei przyczynia się do obniżenia wydajności pracy oraz problemów zdrowotnych.
- Zbyt duża i ciągła stymulacja przeszkadza w procesie zasypiania i prowadzi do zaburzeń snu, takich jak bezsenność, co z kolei wywołuje inne problemy zdrowotne: osłabienie układu odpornościowego, zaburzenia nastroju, a nawet depresję, lęki czy zaburzenia uwagi.
- Osoby narażone na nadmiar bodźców mogą szukać sposobów na radzenie sobie z przestymulowaniem poprzez nadużywanie substancji, takich jak alkohol czy narkotyki. 


 

NASI PARTNERZYŚwiadczymy usługi medyczne dla całej rodziny w przyjaznej atmosferze przez profesjonalny zespół lekarzy i pielęgniarek. U nas pacjent zawsze jest najważniejszy.

Od początku swej działalności pragniemy kojarzyć się z rzetelnością, dobrą organizacją i profesjonalizmem udzielanych świadczeń zdrowotnych.
Dane kontaktowe
PRZYCHODNIA RODZINNA BARWINEK
Starowapiennikowa 42A/U3
25-112 Kielce
Telefon: +48 515 163 162
E-mail:
Godziny pracy:
pn-pt: od 08:00 do 18:00
sobota: 08:30 do 16:00

Media społecznościowe
Wszystkie prawa zastrzeżone Przychodnia Barwinek designed by dotRED Polityka prywatności Cennik